www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Sekcje » Malarska » Sekcja malarska i rękodzieła artystycznego MUTW w Mielcu

Sekcja malarska i rękodzieła artystycznego MUTW w Mielcu

Drukuj PDF

Sekcja malarska MUTW powstała w pierwszych latach działalności Mieleckiego Uniwersytetu w roku szkolnym 2008/2009. Przez ok. 2 lata prowadził ją  Edward Kociański – malarz profesjonalista, instruktor SCK w Mielcu. Do grupy należały osoby chętne do „wylania swojej twórczości na karton czy płótno”.


24.06.2009 r. odbyła się wystawa prac członków grupy w dolnym korytarzu SCK pod znamiennym tytułem „ SZALEŃSTWA TRZECIEGO WIEKU”.20.10.2012 r. zorganizowano wystawę dla wszystkich członków MUTW, by nie tylko chowali „do szuflady”, ale pochwalili się tym, co potrafią zrobić z różnych dziedzin sztuki. Tym samym zachęcić do udziału w sekcji malarsko-rękodzielniczej. Tak więc postanowiono znowu powołać do życia w/w grupę. I tak, po kilku latach przerwy, wznowiono działalność sekcji malarskiej i rękodzieła.
Opiekunem i prowadzącym została Grażyna Pieróg – Kotlarz (członek MUTW oraz TMZM i KŚT), a opiekunem z ramienia Zarządu MUTW Maria Sowińska.

Rok 2013 i 2014 obfitował w sukcesy naszych koleżanek z sekcji:

Grażyna Pieróg – Kotlarz miała 2 indywidualne wystawy w MBP i SOKIS.
Ponadto została uhonorowana tytułem „WYJĄTKOWA  KOBIETA GMINY MIELEC -2013” w kategorii - „KULTURA”.

Halina Saj miała 2 indywidualne wystawy w MBP Mielec i SOKIS w Chorzelowie.

W 2014 r. dostaliśmy zaproszenie od ŁUTW w Łańcucie na plener malarski do Krasiczyna (lipiec). Grupa w składzie: Grażyną Pieróg – Kotlarz, Halina Saj,  Ewa Siembida, Władysława Suchy, Maria Zapolska wzięły udział w plenerze wraz z grupami z Łańcuta, Tarnobrzega, Rzeszowa. Efekt pracy pokazano na wystawie 17.10.2014 w SCK na MUTW w Mielcu.

5.11.2014 grupa malarska z opiekunem Zarządu Marią Sowińską pojechała na poplenerową wystawę wszystkich grup malarskich biorących udział w plenerze do Łańcuta. W miłej atmosferze oglądano, podziwiano i wymieniano doświadczenia malarskie w grupach. Każda grupa podarowała obraz wykonany przez jednego z uczestników swojej grupy wybrany przez gospodarzy pleneru. Nie brakło też czasu na spacer po pięknym parku zamkowym i pamiątkowych fotografii.


Rok szk. 2014/2015 nadal pod opieką Grażyny Pieróg – Kotlarz grupa pracuje nad swoimi talentami - przybyło też nowych członków malujących i szydełkujących. Część zajęć prowadziła Halina Saj (członek TMZM i KŚT). Odbyły się też zajęcia z Marianem Pietruszką, znanym mieleckim malarzem.  Na zakończenie roku szkolnego 19.06.2015 r. zorganizowano wystawę członków grupy malarskiej.


Efekty wakacyjnej pracy grupy malarskiej (Teresy Niedzielskiej, Grażyny Pieróg-Kotlarz , Haliny Saj , Ewy Siembidy, Władysławy Suchy) pokazano w październiku 2015r. na wystawie pt. „A LATO BYŁO PIĘKNE TEGO ROKU”. Można było również oglądnąć kronikę grupy malarskiej, którą prowadziła Halina Saj.


Rok szkolny 2015/2016 grupa w nieco okrojonym składzie pracuje nad rozwijaniem swoich umiejętności malarskich (dołączyła po przerwie Lidia Trybulec) czy rękodzielniczych  (do grupy dołączyła szydełkująca Urszula Krakowska).

Malowanie, haftowanie, szydełkowanie – nie wykluczają się. Wszystko to sztuka. Doświadczenia ze swoich dziedzin są wzajemnie przekazywane. Efekty naszych działań mamy nadzieję pokazać jak zwykle na zakończenie roku szkolnego.

Zapraszamy do współpracy twórczej i dzielenia się swoimi umiejętnościami.


opracowała: Grażyna Pieróg-Kotlarz