www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomości MUTW 2013-2015 » SESJA WYJAZDOWA w Wadowicach Górnych

SESJA WYJAZDOWA w Wadowicach Górnych

Drukuj PDF

28 listopada 2013 roku słuchacze UTW zwiedzali kolejną gminę powiatu mieleckiego. Dwa wypełnione szczelnie autobusy (ponad 120 osób) z przewodnikami reprezentantami wójta Stefana Rysaka zawiozły uczestników do najciekawszych miejsc gminy.

Uczestnicy wycieczki wysłuchali multimedialnego wykładu dr Włodzimierza Gąsiewskiego oraz historii zabytkowego kościoła w Jamach Wielkich. Kościół ten pochodzi  z XVII wieku, znajdował się wcześniej w Wadowicach Górnych, został zakupiony i postawiony w Jamach w okresie l wojny światowej. W ostatnich latach został odnowiony staraniem obecnego proboszcza Józefa Kołka, dużym wysiłkiem miejscowej społeczności i dzięki uzyskanym środkom. W gminie istnieją także inne kościoły parafialne : w Wadowicach Górnych, Wadowicach Dolnych, Zgórsku a także kaplice, bardzo liczne kapliczki i inne obiekty sakralne.

Wykład dr Włodzimierza Gosiewskiego bogato ilustrowany dotyczył ukształtowania terenu gminy oraz długiej i bogatej historii sięgającej XIII w. Gmina Wadowice Górne i gminy sąsiednie to tereny ruchu chłopskiego z 1846 r. zwanego rabacją. Od lipca 1944 r. do 17 stycznia 1945 tereny te były miejscem działań wojennych i zostały poważnie zniszczone. Naturalne zasoby gminy, pola, tereny ukształtowane przez potoki : Jamnicę i Potok zgórski oraz zbiorniki wodne zostały zagospodarowane. W ostatnich latach zalesiono liczne mniej urodzajne grunty, dobrze prosperują stawy rybne w Zgórsku i w okolicy dawnego dworu w Przybyszu. Gmina obecnie to tereny rolnicze i leśne, ale także zakłady rzemieślnicze i przemysłowe.

Dumą gminy są doskonale utrzymane drogi powiatowe i gminne, głębinowe ujęcie wody, szkoły, szczególnie  gimnazjum w Wadowicach Górnych ze stadionem Orlika. Mieszkańcy pamiętają o wielkich ludziach pochodzących z tych stron lub z tymi stronami związanych. W Wierzchowinach stoi pomnik pamięci bohaterskiego generała brygady pilota Bolesława Stachonia, który zginął w walkach na zachodzie, a na terenie dworu w Przybyszu krzyż w miejscu śmierci żołnierza AK Janusza Skrzypczaka.

Nowemu pięknemu gimnazjum nadano imię marszałka województwa podkarpackiego, posła na sejm Leszka Deptuły, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Badaniem miejscowej gwary, ochroną nielicznych jej śladów zajmowała się pochodząca z Wampierzowa prof. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie Janina Węgier.

W Gminnym Ośrodku Kultury uczestnicy wycieczki wysłuchali występu miejscowego zespołu muzyczno-wokalnego oraz uczestniczyli w zabawie andrzejkowej.

Bogumiła Gajowiec