www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomości MUTW 2013-2015 » Studenci MUTW na AGH w Krakowie

Studenci MUTW na AGH w Krakowie

Drukuj PDF

26 października 2013 roku grupa 80-ciu studentów Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyjechała do Krakowa na zaproszenie Przewodniczącego Rady Programowej  prof. dr hab. inż. Bolesława Karwata.


W  Akademii Górniczo-Hutniczej mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu prof. dr hab. inż. Andrzeja Samka na temat „Bionika-rewolucja  w technice”. Przez chwilę mogliśmy  poczuć się jak prawdziwi studenci wyższej uczelni. Punktualnie o godzinie 10.00 weszliśmy do auli, w której odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości  akademickie, a gdzie miał odbyć się nasz wykład.  Na  jej ścianach  wisiały portrety dostojnych osobistości. Wśród nich rozpoznaliśmy marszałka Piłsudskiego, pozostali jak wyjaśnił prof. Karwat  to kolejni rektorzy Akademii od początku jej istnienia. AGH  to obecnie  największa uczelnia techniczna w Polsce  z szesnastoma wydziałami  i pięćdziesięcioma kierunkami studiów.

Po części wstępnej rozpoczął się wykład.
Bionika to nauka badająca budowę i zasady działania organizmów oraz ich adaptowanie w technice i budowie urządzeń technicznych na wzór organizmu. Bionika stara się poznawać i wykorzystywać procesy sterujące działaniem organizmów w różnych działach techniki, głównie w automatyce, elektronice i mechanice. Dokładne badanie  i kopiowanie szczegółów budowy żywych form  jest bardzo obiecujące,  gdyż okazuje się, że formy te są bardzo rozwinięte, a takich rozwiązań jak w przyrodzie jeszcze nie ma w żadnych urządzeniach. Bionika to ogniwo między przyrodą a techniką. Przykładami rozwiązań technicznych wzorowanych na organizmach żywych są  miedzy innymi roboty wzorowane na rybach, ptakach i jamochłonach,  podwodne pojazdy  pływające w kształcie ryby, holowniki w kształcie żółwia, roboty pełzające jak wąż, mikroroboty  latające wzorowane na nietoperzu, sztuczny rzep wzorowany na roślinie rzep, w końcu nowo-roboty przyszłości penetrujące arterie, wzorowane na insektach. Wykład był bardzo ciekawy, a przede wszystkim w pełni zrozumiały również dla tych, którzy z techniką niewiele mają wspólnego.

Następnym punktem programu naszego pobytu w AGH było zwiedzanie muzeum geologicznego, w którym mieliśmy okazję zobaczyć niezwykle interesujące okazy różnych kamieni szlachetnych i minerałów.   

To jednak nie koniec naszej studenckiej przygody. Za sprawą prof. Karwata mogliśmy zjeść obiad w prawdziwej studenckiej stołówce, położonej na terenie miasteczka akademickiego przy ul. Reymonta.  Po obiedzie, korzystając z pięknej i ciepłej pogody wyruszyliśmy na spacer po rynku i przyległych, jakże urokliwych  uliczkach.  Wieczorem pełni wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do Mielca.

Grażyna Bieniek