www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Sekcje » Wolontariat » Szkolenie kandydatów na wolontariuszy

Szkolenie kandydatów na wolontariuszy

Drukuj PDF

Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce pracować na rzecz drugiej osoby. Pod takim hasłem do Mielca powraca Centrum Wolontariatu. Będzie on działał przy Mieleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Wręczenie zaświadczeń uczestnictwa w szkoleniu
W dniu 11 maja 2012 roku w sali wykładowej MUTW, podczas forum wszystkich słuchaczy uniwersytetu, uroczyście wręczono wolontariuszom zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniu na temat ": Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie".


  • 1204_27 _02
  • 1204_27 _03
  • 1204_27_01
  • 1205_11_00
  • 1205_11_01
  • 1205_11_02


Zaświadczenia 42 wolontariuszom wręczył Wiceprezydent Miasta Mielca  Bogdan Bieniek, życząc owocnej pracy na rzecz osób potrzebujących, mówiąc, że "Dobro wraca do człowieka".


Wolontariat wraca do Mielca
27-04-2012
Z inicjatywy Stanisławy Rzeźnik, członka zarządu MUTW, do naszego miasta powrócił wolontariat. Jakiś czas temu w Mielcu działało Centrum Wolontariatu, które skupiało grupę młodych ludzi chętnych do pomocy innym. Kierowała nim Joanna Boryczka - Szęszoł. Niestety, przestało istnieć. - Obecnie nie ma wolontariatu, który działałby na szerszą skalę -twierdzi pani Stanisława. - Widzę jednak ogromną jego potrzebę wśród mielczan - mówi. Sama zajmuje się bezinteresowną pomocą innym od dawna. Swoich podopiecznych ma w Domu Pomocy Społecznej. Jest przewodniczącą Stowarzyszenia Klub Seniora „Zacisze" w Mielcu, gdzie od czterech lat działa małe koło wolontariackie, którego członkowie udzielają bezpłatnych korepetycji dzieciom. - Z własnego doświadczenia wiem, jak sobie cenią taką pomoc mieszkańcy DPS - u. Dla nich zwykła rozmowa, spacer to ogromna radość, kontakt z normalnym życiem, a mnie tak niewiele to kosztuje - tłumaczy.

Bez pomocy nic nie dałoby się zrobić
Patronat nad wolontariatem objął Bogdan Bieniek, wiceprezydent Mielca. Obiecał wolontariuszom komputer i dał zgodę na udostępnienie pomieszczenia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie będzie działało centrum. - Zdzisław Czajka, dyrektor MOPS-u, wyznaczył nam już jeden pokój. Teraz czekamy już tylko na sprzęt i szkolenie, i zaczniemy działać - mówi z radością Stanisław Rzeźnik. Jak na razie najwięcej wolontariuszy jest z MUTW. - Mieliśmy już jedno spotkanie organizacyjne, na którym deklaracje wypełniło 30 słuchaczy uniwersytetu. Teraz tak modna jest integracja pokoleń, więc chcę włączyć w to również młodzież. Już na pierwszym spotkaniu byli młodzi ludzie z każdego szczebla edukacji - dodaje. Pośrednikiem pomiędzy centralnym wolontariatem a młodzieżą będzie Darek Wyzga, który od lat aktywnie działa jako wolontariusz.

Priorytetem są potrzebujący
Wśród zadań priorytetowych, które stawiają sobie wolontariusze, jest pomoc wszystkim potrzebującym, podopiecznym DPS-u, leżącym na oddziale paliacyjnym i rodzinom zastępczym. - od Barbary Wdowiarz, dyrektor PCPR, dostałam listę rodzin zastępczych, które sobie nie bardzo radzą z dziećmi, a szczególnie z ich edukacją. Już mam kilka osób, które podjęły się za darmo te dzieci douczać - mówi Rzeźnik. Według kobiety najważniejszą sprawą jest, żeby ludzie wiedzieli, że nie są w sytuacji bez wyjścia, nie są sami i mają gdzie szukać pomocy.

Szkolenie
W ubiegły piątek odbyło się szkolenie wolontariuszy, które przeprowadziła społecznie Joanna Boryczka-Szęszoł. - Dla tych, którzy o nim nie wiedzieli, a chcą pomagać, w razie potrzeby zrobimy drugie. Chcąc pomagać trzeba przejść takie szkolenie, aby mieć pewną orientację, na czym praca wolontariusza polega, na co można liczyć, jak wygląda działanie centrum, kto i jakiej pomocy potrzebuje. Najważniejsze, aby czuć w sobie potrzebę pomocy - tłumaczy. Dopiero po szkoleniu nastąpi dobieranie osób potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc. Na podstawie zebranych ankiet powstanie komputerowa baza o wolontariuszach. W oparciu o zgłoszone potrzeby zawierane będą porozumienia (umowy) na zatrudnienie wolontariuszy - dodaje.
Po zakończeniu szkolenia wyłoniona została grupa liderów, która podjęła się pełnienia dyżurów i przyjmowania zgłoszeń od osób zainteresowanych pomocą ze strony wolontariuszy.

źródło: Gazeta lokalna KORSO


Osoby, chcące uzyskać pomoc ze strony wolontariuszy mogą dzwonić pod telefony stacjonarne:
175885558, 175864009 lub tel. komórkowy 692049702


24.04.2012
Zarząd MUTW informuje, że w dniu 27 kwietnia 2012 (piątek) odbędzie się szkolenie kandydatów na wolontariuszy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mielcu ul. Łukasiewicza 1c w sali konferencyjnej na I piętrze o godzinie 14.45. Po ukończeniu jednodniowego szkolenia każdy z jego uczestników otrzyma zaświadczenie. Zapraszamy do udziału w szkoleniu.