www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Sekcje » Turystyczna » Wycieczki słuchaczy MUTW do Krasiczyna i Przemyśla dnia 21.06.2018

Wycieczki słuchaczy MUTW do Krasiczyna i Przemyśla dnia 21.06.2018

Drukuj PDF

21.06.2018 słuchacze MUTW udali się na wycieczkę do Krasiczyna i Przemyśla. Jak na pierwszy dzień lata przystało pogoda dopisała, a nawet przerosła oczekiwania. Słońce, lekki wiaterek, bez opadów, można więc było zrealizować całodniowy plan wycieczki. A ten był naprawdę bogaty. Rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem w Przemyślu i od razu udaliśmy się do Krasiczyna, po drodze słuchając ciekawostek o obiektach, które mijaliśmy. Najważniejszym punktem programu oczywiście było zwiedzanie Zamku.

Zamek w Krasiczynie – wybudowany w stylu renesansowo – manierystycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Budowę rozpoczął Stanisław Krasicki.

Charakterystyczne dla niego są 4 wieże : Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Jest otoczony parkiem, który od 20 kwietnia 2018 roku nosi status Pomnika Historii.

W latach 30. XIX w Krasiczyn został zakupiony przez Leona Sapiehę. W rękach Sapiehów przetrwał do 1939 roku. Urodził się tu m.in. kardynał Adam Stefan Sapieha. Sapiehowie wprowadzili zwyczaj sadzenia drzew w pałacowym parku po narodzinach każdego dziecka : syna : dębu, córki – lipy. Drzewa te rosną do tej pory. Oczywiście podziwialiśmy je, podobno mają po 160, 170 lat.

W 1852 roku na zamku miał miejsce pożar. Na początku II wojny światowej zamek ograbili żołnierze sowieccy, w 1941 r istniały w pobliżu umocnienia Linii Mołotowa.  Po II wojnie światowej w zamku mieściło się Technikum Leśne, od lat 70. XX wieku mecenat sprawowała FSO w Warszawie. Od 1996 roku zamek wraz z parkiem przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu i przeprowadziła prace remontowo – budowlane i konserwatorskie.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Przemyśla.

Przemyśl – to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Istniał już w X wieku. Pierwotnie na Kopcu Tatarskim (Przemysława) znajdowało się miejsce kultu bogów słowiańskich. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zniesienia.

Zniesienie – jest to górujące nad Przemyślem wzgórze, którego nazwa upamiętnia pokonanie „zniesienie”  w tym miejscu Tatarów. Najbardziej znanym punktem Zniesienia jest Kopiec Tatarski (352 m n.p.m.), wg legendy usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. Roztacza się z niego rozległa panorama Kotliny Sandomierskiej oraz Płaskowyżu Sańsko – Dniestrzańskiego i Gór Sanocko – Turczańskich. Na Zniesieniu znajduje się stok narciarski, kolej krzesełkowa, trasa narciarska, tor saneczkowy, rynna snowboardowa. Cały obiekt został tak budowany, by nie naruszyć miejsca, w którym rośnie goryczka krzyżowa , na której składane są jaja modraszki Rebelii – motyla dziennego. Okazuje się, że właśnie tu jest największa w Polsce i jedna z największych w Europie populacji tych pięknych motyli. Na ten temat wysłuchaliśmy całego wykładu, widać, że nasz przewodnik, to też niezły przyrodnik.

Następnymi obiektami zwiedzania to:

Kościół archikatedralny obrządku greckokatolickiego – dawny jezuicki kościół rzymskokatolicki. Wybudowany przez jezuitów w latach 1626 – 1632. W 1904 roku został przejęty przez diecezję rzymskokatolicką i wyremontowany. W 1991 roku Archieparchia przemysko-warszawska otrzymała zespół pojezuicki na własność. Zainstalowano XVII- wieczny ikonostas z cerkwi w Lubaczowie i przystosowano do potrzeb obrządku wschodniego. Znajduje się tu tablica upamiętniająca przekazanie świątyni przez Jana Pawła II.

Kościół archikatedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – związany dziś z kultem Matki Bożej Jackowej oraz św. Józefa Pelczara i bł. Jana Balickiego. Przy archikatedrze pałac biskupi oraz późno-barokowa dzwonnica- Wieża Katedralna o wysokości 71 metrów, charakterystyczny element panoramy Przemyśla. W górnej części dzwonnicy, na poziomie tarcz zegara, znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą miasta. Archikatedra wybudowana w stylu gotyckim w XV i XVI wieku na miejscu jeszcze starszej świątyni romańskiej, której relikty są zachowane w podziemiach. Przebudowana w XVIII wieku w stylu barokowym.

Franciszkański kościół pw. Św. Marii Magdaleny – sanktuarium o wielowiekowej tradycji i wybitnej wartości artystyczno – architektonicznej wybudowane w XVIII wieku na miejscu gotyckiej świątyni, łączy elementy późnego baroku i klasycyzmu. Uchodzi za jeden z najcenniejszych i najbardziej jednolitych stylistycznie zabytków rokokowej architektury sakralnej na południowo- wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej. Wnętrze kościoła w stylu rokoko imponuje bogactwem rzeźb i fresków.

Przemyska trasa podziemna – najatrakcyjniejsza w regionie. Można zwiedzać kilka kondygnacji piwnic pod głównym budynkiem Urzędu Miejskiego. Najniżej położony punkt znajduje się 10 metrów poniżej płyty Rynku. Istnieje możliwość przejścia około stumetrowym, odrestaurowanym dawnym kolektorem sanitarnym. Wyjście z niego znajduje się we wschodniej części Rynku.

Budynek dworca PKP – wybudowany w latach 1859-1860 i przebudowany w 1895 roku, jest jedną z najokazalszych budowli na linii kolejowej łączącej Kraków ze Lwowem. W 1872 roku Przemyśl zyskał również połączenie kolejowe z Budapesztem.

Rynek w Przemyślu – XVI i XVII – wiecznym rodowodem, skupione w trzech pierzejach, w większości kamienic zachowały się oryginalne podcienia. Uwagę zwraca również sylwetka niedźwiedzicy znajdująca się w centrum Rynku, a która jest częścią herbu Przemyśla oraz gmach Urzędu Miejskiego z XVI-wiecznym rodowodem.

Oczywiście nie omieszkaliśmy przywitać się ze Szwejkiem, bohaterem powieści Józefa Haska pt. „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. W Przemyślu rozgrywały się epizody akcji powieści.

Na koniec wycieczki oddaliśmy się rozkoszom podniebienia w cukierni „Fiore” racząc się lodami i dobrą kawą.

Mimo tak wyczerpującego i intensywnego programu, nie udało nam się zwiedzić jeszcze wielu zabytków, muzeów, obiektów, więc : trzeba tam wrócić, co uczynimy w przyszłym roku.


Wycieczki uczestniczki Ewy Siembidy:

 

Dzień pierwszy lata, jak wszyscy wiecie 21 czerwiec, to przecie.
Wszyscy radośni, zadowoleni - kierunek Przemyśl, zaraz jedziemy!
Piękny czerwony autokar staje, każdy kierowcę jego poznaje.
Pogoda piękna, przewodnik wsiada i o Przemyślu nam opowiada.

W lewo i prawo głowa nam chodzi, bo się pan Grzegorz mile "rozwodzi".
Ulica dzieli dwa cmentarze, na jednym zaraz się okaże
bliscy spoczęli Brzezińskiego, tego ze Stanów nam znanego.

Bunkry wojenne też mijamy, do Krasiczyna dojeżdżamy.
Krasickich zamek tu zwiedzamy, cztery ma wieże, je podziwiamy.
Każda posiada nazwę swą: Boska, Papieska, Królewska, Szlachecka
wyglądem właśnie takie są.

W ręce Sapiehów Zamek przechodzi, Kardynał Adam z nich się wywodzi,
którego losy dalsze już znamy, z polskim Papieżem był on związany.
Ten piękny Zamek, który zwiedzamy - renesansową perłą jest zwany.

Krasiczyn z tyłu zostawiamy i do Przemyśla dojeżdżamy.
Kopiec Tatarski, Krzyż Zawierzenia, pozostałości fortu wzniesienia.
Nad panoramą się pochylamy i z lotu ptaka Przemyśl witamy!

Już w starym mieście się znajdujemy, Archikatedrę Rzymskokatolicką 
z kryptami grobowymi i rotundą św. Mikołaja poznać idziemy.
Matkę Boską Jackową jak legenda głosi, św. Jacek z pożaru w swych rękach wynosi.
Przerwa zwiedzania, obiadek jemy, po nim Archikatedrę Grekokatolicką, kościół Franciszkanów zwiedzać będziemy.

Następnie Podziemia i Rynek wspaniały, w herbie niedźwiedzica, w Googlach opis cały.
I na zakończenie dworzec kolejowy -  przepiękny, cudowny i bardzo wiekowy.
Takiego obiektu w życiu nie widziałam i szczerze wam powiem, w nim się  "zakochałam".
Wycieczka udana i wszyscy szczęśliwi z bagażem nowości do domu wrócili!!!!!!!

Przemyśl 21.06.2018