www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Sekcje » Turystyczna » Wycieczka do Tarnobrzega i Baranowa Sandomierskiego

Wycieczka do Tarnobrzega i Baranowa Sandomierskiego

Drukuj PDF

W dniu 24 maja 2016 roku grupa słuchaczy Mieleckiego UTW pod kierunkiem kol. Mari Działowskiej udała się z wycieczką do Tarnobrzega i Baranowa Sandomierskiego.

W Tarnobrzegu zwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Siarkowego zlokalizowane w dawnym spichlerzu i Zamek w Dzikowie.

W drugiej połowie XX wieku Tarnobrzeg był światowym centrum wydobycia i przetwarzania siarki. W latach 90. wydobywany z ziemi minerał zastąpiła tania siarka z oczyszczania ropy naftowej i gazu. W mieście o kopalnictwie siarki przypomina muzeum. Zwiedziliśmy dwie ekspozycje: Siarka w dawnej Polsce i Tradycje górnicze.

Przed budynkiem muzeum znajduje się niewielki skansen, a w nim fragmenty gigantycznych maszyn, które w XX wieku służyły do wydobywania siarki w kopalniach odkrywkowych i kopalniach podziemnego wytopu.
Kolejnym punktem zwiedzania był Zamek w Dzikowie, dawna rezydencja hr. Tarnowskich. Oglądaliśmy galerie obrazów ze słynnej kolekcji dzikowskiej oraz stare rękopisy. Dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa wraz z otaczającym go parkiem i budynkami towarzyszącymi stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy Tarnobrzega.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Baranowie Sandomierskim zwiedzając zamek i otaczający go park. XVI –wieczny zamek zwany dawniej małym Wawelem słynie jako najcenniejsza i najpiękniejsza dawna siedziba magnacka i perła architektury renesansu.

W pobliżu Mielca znajdują się więc ciekawe miejsca i obiekty godne zwiedzania, których część naszych słuchaczy nie oglądała.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Mielca.

Oprac. Feliks Czop