www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Hity MUTW Mielec » Plener KŚT Bóbrka – KROSNO 2012 w 130 rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza

Plener KŚT Bóbrka – KROSNO 2012 w 130 rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza

Drukuj PDF

26 maja 2012 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przy współpracy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział Miejski w Mielcu zorganizowało dla członków Klubu Środowisk Twórczych, Grupy Literackiej „Słowo’’, Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Plener Bóbrka – Krosno 2012 w 130 rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza.


O godzinie 8:00 grupa 41 ,,plenerowiczów” wyruszyła do Bóbrki, gdzie znajduje się Muzeum – Skansen Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza. Urodził się on w 1822 roku w Zadusznikach koło Mielca. W 1852 roku przeprowadził destylację ropy naftowej a rok później skonstruował pierwszą lampę naftową. W II połowie XIX wieku narodziła się gałąź przemysłu, która dzięki niemu dostała bardzo dużego rozwoju cywilizacyjnego. Zmarł w 1882r.

Po przyjeździe do Bóbrki oglądnęliśmy film o życiu Ignacego Łukasiewicza a następnie z przewodnikiem muzeum zobaczyliśmy obelisk ufundowany przez I. Łukasiewicza, dom z licznymi pamiątkami, kolekcję lamp naftowych następnie czynne do dzisiejszego czasu kopanki ,,Franek ‘’ i ,, Janina’' drewnianą kuźnię w której znajdują się dwa paleniska, ręczną wiertnicę, lokomobile, warsztat mechaniczny i kotłownię, ekspozycję plenerową wiertnice, kiwony i windy. W pawilonie wystawowym salę w której znajduje się ekspozycja rafinerii i dystrybucji produktów naftowych i sterownia. Krętymi schodami ścieżką edukacyjną udajemy się do podziemia gdzie znajduje się ekspozycja podzielona na sześć sal tematycznych: poszukiwania, geologia, wydobycie, gazownictwo, magazynowanie i odbiór. Jest to najbardziej medialna i widowiskowa ekspozycja dla zwiedzających która ma na celu pokazanie całego procesu jak wykorzystać gaz ziemny.

Następnie jedziemy do Muzeum Lamp Naftowych w Krośnie. Zwiedzanie rozpoczynamy z panią przewodnik od wystawy archeologicznej w piwnicach muzeum, wokół reliktów muru obronnego z basztą z XIV wieku. Przedstawia ona historię na terenach Podkarpacia osadnictwa człowieka z górnego paleolitu poprzez epoki z brązu. Następnie dzieje miasta Krosna i regionu, kopie dokumentów królewskich, oryginalnie zachowaną z tamtych czasów studnię i urządzenia drewniane które wykorzystywano do wodociągów. Na I piętrze malarstwo portretowe, wątki patriotyczne z udziałem mieszkańców w czasach napoleońskich i Wiosny Ludów, broń biała i palna oraz biżuteria patriotyczna, dalej II wojna światowa z ekspozycją militariów. W dziale oświetleniowym lampy naftowe, największa kolekcja w Europie 900 eksponatów w tym 625 kompletnych. W zbiorach znajdują się także lampy latarnie, które wykorzystywano do pojazdów konnych wagonów kolejowych, ulic, różnego rodzaju urządzenia, jak piecyki i kuchenki, świeczniki, lichtarze oraz lampki i świeczniki chanukowe używane przez Żydów. Idąc dalej wchodzimy do galerii twórców gdzie prezentowane są dzieła miejscowych malarzy, Bergmana, Daniszewskiego, Bieszczada oraz fortepian firmy Pleyel na którym lubił grać Fryderyk Chopin. Jest to jedyny oryginalny czynny instrument Paryskiej firmy w Polsce. Zwiedzanie muzeum kończymy prezentacją kilku podkarpackich firm w tym największych w Europie Krośnieńskich Hut Szkła. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Krośnieńską Starówkę, część kościoła Fary oraz rynek wokół którego znajdują się zabytkowe kamieniczki z arkadowymi podcieniami.

Po dniu pełnym wrażeń dzięki uprzejmości właściciela restauracji ,, Bohema ‘’ rozpaliliśmy grilla, zjedliśmy kiełbaski popijając kawą i herbatą. Do Mielca wróciliśmy o godz. 19:00. Koordynatorem i prowadzącym plener był członek zarządów TMZM i PTTK Janusz Wyzina.


ZOBACZ galerię zdjęć


Film

Plener KŚT Mielec Bóbrka – KROSNO 2012, 26.05.2012