www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Aktulanosci » III Mieleckie Dni Seniora 2018 roku

III Mieleckie Dni Seniora 2018 roku

Drukuj PDF

Po raz trzeci już mieleccy seniorzy obchodzili swoje święto. Przygotowania do obchodów Mieleckich Dni Seniora trwały od miesiąca kwietnia br., a ich celem  było wyłonienie najaktywniejszych seniorów Miasta Mielca. Chcieliśmy pokazać osobom starszym, że będąc seniorem można aktywnie spędzać czas i realizować swoje pasje na które w czasie pracy zawodowej nie było czasu.


Obchody III Mieleckich Dni Seniora (MDS) rozpoczęły się inauguracją nowego roku akademickiego słuchaczy Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (MUTW) w dniu 05.10.2018 roku.  Ta mielecka uczelnia zrzeszająca seniorów rozpoczęła już XII rok akademicki, a studiuje w niej ponad 400 słuchaczy.
Inauguracja nowego roku akademickiego rozpoczęła się mszą świętą w intencji słuchaczy MUTW którą sprawował i homilię wygłosił ks. prałat dr Bogusław Połeć proboszcz parafii MBNP w Mielcu. Dalsza część uroczystości odbyła  się w Sali Widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.  Po odśpiewaniu Gaudeamus przez chór ECHO MUTW wystąpiła Prezes Zarządu Elżbieta Kwiatkowska która przedstawiła działalność Uniwersytetu. Następnie Przewodnicząca Mieleckiej Rady Seniorów w swoim wystąpieniu nakreśliła program III MDS.

Na czas trwania III MDS pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Mielca Fryderyk Kapinos wręczył klucz Miasta Mielca Organizatorom tych dni Stanisławie Rzeźnik – Przewodniczącej Mieleckiej Rady Seniorów i Elżbiecie Kwiatkowskiej – Prezes Zarządu Mieleckiego UTW.
Po wystąpieniach gości  wykład inauguracyjny pt. „Budowa struktur odrodzonego Państwa Polskiego w mieście i powiecie",  wygłosił mgr Jozef Witek.
W części artystycznej zatańczyli seniorzy z  Formacji Tanecznej GRACJA przy MUTW.

W czasie III MDS trwających od 5 do 10 października 2018 w Centrum Wystawienniczym Domu Kultury SCK czynna była wystawa twórczości artystycznej seniorów. Eksponaty na tą wystawę przygotowały kluby seniora, mieszkańcy Domu Dziennego Pobytu i członkowie sekcji fotograficznej i ogrodniczej MUTW.  

W dniach 8 i 9 października 2018 odbywały się turnieje sportowe i dzień twórczości literackiej. W turnieju brydżowym I miejsce zdobyła para Jan Gręba i Matek Rusek, w turnieju szachowym I miejsce zdobył Józef Cebula, a II Wojciech Janczar, a w turnieju tenisa stołowego Alfred Kamiński – I miejsce i Ryszard Domagała – II miejsce.
Duże uznanie uzyskali seniorzy startujący w konkursie „Jednego wiersza”. Pierwsze miejsce zdobył Henryk Piechocki za wiersz Szkatułka, a drugie miejsce ex aequo Zofia Groele i Stanisław Cygan – wszyscy słuchacze MUTW.link do galerii: http://wicherski1.blogspot.com/2018/10/gala-finaowa-iii-edycji-mieleckich-dni.html#more

Finał III MDS stanowiła uroczysta Gala – wybór najaktywniejszych seniorów w dniu 10.10.2018.  Przy wypełnionej Sali Widowiskowej Mieleckiego Domu Kultury zaprezentowało się 12 finalistów wyłonionych przez kapitułę  z pośród złożonych zgłoszeń. Osoby te startowały do konkursu w czterech kategoriach:
- nauka, kultura i sztuka,
- wolontariat – społecznik,
- moje hobby,
- sport, turystyka i rekreacja.

Dziesięcioosobowe Jury konkursowe dokonało następującego wyboru:
- w kategorii  Nauka, kultura i sztuka - Feliks Czop,
- w kategorii  Wolontariat – społecznik – Gabriela Szczerba,
- w kategorii  Moje hobby ex aequo -  Maria Karaś i Janusz Wołoszczak,
- w kategorii Sport, turystyka i rekreacja – Adam Skręt.

Dodatkowo publiczność zebrana na sali w drodze głosowania uznała, że najaktywniejszym seniorem jest Gabriela Szczerba.
Poza konkursem honorowy tytuł „Aktywnego Seniora Mielca” otrzymał Józef Witek – autor Encyklopedii Miasta Mielca.

Niezależnie od tych konkursów Agencja Wydawniczo-Reklamowa KORSO prowadziła wybór Najaktywniejszego Seniora Mielca 2018 za pomocą głosowania SMS.Tytuł ten uzyskał Janusz Chojecki Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.

W części artystycznej Gali występowały dziecięce zespoły taneczne, soliści seniorzy i Formacja Taneczna GRACJA z MUTW.

Organizatorami III Mieleckich Dni Seniora byli: Mielecka Rada Seniorów, Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.

Uroczystości zakończyły się przekazaniem kluczy Miasta Mielca przez organizatorów III MDS na ręce Fryderyka Kapinosa pełniącego obowiązki Prezydenta. Miasta Mielca.


Feliks Czop