www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Aktulanosci » Wycieczka MUTW do Zamościa w dniu 07.09.2017 roku

Wycieczka MUTW do Zamościa w dniu 07.09.2017 roku

Drukuj PDF

W dniu 07 września 2017 roku odbyła się wycieczka słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Zamościa. Frekwencja dopisała, autobus pełny, humory wyśmienite, tematów do rozmów między sobą mnóstwo po długiej przerwie wakacyjnej. Tak więc droga przebiegła niepostrzeżenie, wśród wiosek i lasów. A to dopiero początek dobrego dnia, bo atrakcje dopiero się zaczęły.

Najpierw spotkanie z przewodnikiem panem Stanisławem Rycykiem, jak się niebawem okazało człowiekiem bardzo otwartym, z dużym poczuciem humoru, oczywiście z niesamowitą wiedzą i ( co nie u wszystkich występuje ) z zacięciem pedagogicznym. Nie wystarczyło słuchać informacji, należało je jeszcze zapamiętywać, ponieważ co jakiś czas byliśmy odpytywani, gromadziliśmy punkty, a zwycięzca w nagrodę miał mieć „tete-a-tete” z panem przewodnikiem. Oczywiście zasady były z góry niesprawiedliwe, bo mężczyźni specjalnie się nie starali (brak motywacji), a tendencyjnie wygrała wcale nie najpilniejsza uczennica organizatorka wycieczki.

Nie była to wycieczka łatwa, dużo chodzenia, zwiedzania, informacji, nawet wykład w Akademii Zamojskich, tylko nasi słuchacze zaprawieni w bojach, mogli to z uśmiechem na ustach „unieść”.

Tylko z poczucia obowiązku przedstawiam krótką informację o Zamościu ( z góry przepraszam za tak nieciekawą, suchą ), ale z panem Stanisławem konkurować nie sposób. Kto sprawdził to z autopsji wie o czym mówię.

ZAMOŚĆ – nazywany „Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad”, „Padwą Północy” to jedno z najpiękniejszych miast Polski dzięki zabytkowemu Staremu Miastu wpisanemu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto jako prywatne założył Jan Zamoyski – kanclerz wielki koronny, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego, twierdzy mającej bronić włości Zamoyskich.

Zabytki Zamościa:
- Katedra – kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła, XVI w powstała z fundacji Jana Zamoyskiego, pod nawą główną mieszczą się krypty, w których pochowani są Zamoyscy.
- Ratusz – symbol miasta, w północnej pierzei Rynku usadowiły się niezwykle ciekawe i kolorowe kamienice z attykami zwane ormiańskimi.
- Kamienica pod Św. Kazimierzem, Rynek Wielki
- Kamienica Liukowska , zachodnia pierzeja
- Kamienice z podcieniami, Rynek Solny
- Synagoga
- Kościół Św. Mikołaja – dawna cerkiew unicka
- Bastion VII – jeden z wielu zachowanych elementów twierdzy zamojskiej
- Rotunda Zamojska – Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny, Pałac Zamoyskich

Pełni wrażeń, wzbogaceni wiedzą o Zamościu, zadowoleni ze spędzenia całego dnia na powietrzu. ale i zmęczeni , szczęśliwie wróciliśmy do Mielca.

Maria Działowska


MUTW 2017-2018 w obiektywie fotorepoterów